بوف کور

 

راوی بوف کور می گويد:من از بس چيزهای متناقض ديده و حرفهای جور به جور شنيده ام،حال هيچ چيز را باور نمی کنم،به ثقل و ثبوت اشيا،به حقيايق اشکار و روشن همين الان شک دارم.    

               .................................................

هدايت در دوره ای بوف کور را نوشت که ((فتنه)) نويس ها و ((ائينه)) نگارها،ميدان دار ادب بودند.حسينقلی مستعان(ح،م،حميد) در همين دوره،داستان نويس نام اور بود!کتابهايی که مردم می توانستند بخوانند و می خواندند اينهاست:ناز،عروس،الامد، رابعه، عشق و شمشير،فتنه،جادو،سرشک و.....

احمد شاملو با ياد اوری همين سالهاست که می نويسد:ان وقت ها،فقط يک مجله هفتگی در تهران(و البته در ايران) به چاپ می رسيد:مجله ((راهنمای زندگی)) به مديريت جناب حسينقلی مستعان...اين مجله يک صفحه ويژه شعر و ادبيات داشت که فقط دو نويسنده و دو شاعر در ان قلم ميزدند و نااگاهانه دامن همت به کمر استوار کرده بودند که گرداگرد افکار علاقمندان به شعر و ادبيات ديواری بکشند تا اين هر دو هنر،فقط در دايره سوز و گداز سوزناک عاشقانه محصور بمانند.

اکنون می توان رنج هدايت را تا حدودی دريافت.در ان محيط نا روشن که انحصار چی های ادبی،به افرينش ازادانه،اجازه اشکار شدن نمی دادند،هدايت و همانندان او می خواستند پاسدار فرهنگ ملی باشند،زبان مردم را به صحنه داستان بياورندو از رندگانی مردم ژرفا سخن بگويند و راز اهميت کارهای خيام،فردوسی،حافظ،مولوی و ... را اشکار سازند و پاسدار رابطه های معنوی ايران از زرتشت تا دوره جديد باشند.

به گفته ((ژان کامبورد)):هدايت که نمونه برجسته يک فرد مطلع در زبان و ادبيات باستانی خاور است،انچه را از باختر بدست اورده بود تحليل برده و جذب کرده و موفق شده بود گلهايی را که در گلخانه های اروپايی پرورش يافته اند،به پايه نيرومند بوته های گل سرخ اصفهان پيوند بزند....

                  ..............................................

و اما بوف کور:

اندره روسو می گويد:به عقيده من تاثير وحی اسای بوف کور،شاهکار او ،به خوبی کافی است که در نظر ما هدايت را در زمره بليغ ترين و پرمعنی ترين نويسندگان عصر قرار دهد.اين رمان به تاريخ ادبيات قرن ما وجه امتياز خاصی بخشيده است،مانند رمان دادخواست کافکا.

اکنون بايد بکوشم خود را در هنر سحار و پر از لطف نويسنده وارد کنم.قبلا به اين نکته که بوف کور در نظر من تا چه حد با اثار تخيلی استادان غرب پيوند دارد اشاره کرده ام ولی اين کتاب رشته در هم پيچيده و سحر انگيزی است که از يک داستان کاملا شرقی گشوده شده است.نويسنده خود از مردم ايران بود و با انچه به عادات و رسوم مردم ايران راجع است،اشنايی کامل داشت.مانند مراسم و تشريفات مذهبی ،شناسايی محل های خاص،تحمل صحنه های در عين حال غم انگيز و خنده اور زندگی روزانه،زبان شيرينی که با ضرب المثل ها و اصطلاحات تزئين يافته است،گويی لازم بود که وفاداری باستانی به کيش ايران ارامش خاطر عادی را از صحنه دل هدايت بزدايد و وی اماده گردد که با کليه وسايل به جهان نامرئی روی اورد،هند را بشناسد و بتواند افسون های ان کشور را با حکمت ايران باستان بياميزد و خلاصه در ضمير خويش صادق هدايتی به تمام معنی و عطش سيراب نشدنی برای دنيای نامرئی و دست نيافتنی به وجود اورد..........

جلال ال احمد نيز می گويد:

بوف کور زبان خود هدايت است،خود اوست که در ان سخن می گويد.لحن خودش را ذارد،مکالمه خود اوست با درونش.صميمی ترين محاکاتی است ميان او و سايه اش که بر ديوار قوز کرده و همچون بوف کور نشسته.بوف کور خود هدايت است يا همان ((خود)) او.و برای اينکه هدايت را شناخته باشيم بايد ((بوف کور)) را بشناسيم يا ((هدايت بوف کور)).

بيان بوف کور ساده است.ساده ترين عبارات برای بيان دشواری های ذهن به کار رفته است.بوف کور نمونه ای است برای اثبات اين مطلب در زبان فارسی ـ فارسی ساده ـ قادر به بيان بديع ترين حالات نفسانی يک نويسنده است،که ممکن است اين زبان را نيز به درون نگری واداشت.

 

 

/ 11 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
pegah

فرهاد جان من نميدونم بايد چی بگم ببخشيدا

خدايا فقط تو را دارم

سلام فرهاد گرامی.اول بايد گفت: اگر در همهء دنيا يک «بينوايان» به درستی به زبان فارسی ترجمه شده که شاهکار هوگو را همانطور ناب و روان به خوانندهء فارسی زبان آن عرضه ميکند؛ همان ترجمهء اعجاب برانگيز استاد« حسينقلی مستعان» می باشد وبس!! اما آنچه که در مورد بوف کور نوشته ای هيچ ارتباطی به اينکه بوف کور يک اثر اقتباس شده است ندارد. نقل قولهای شما بيشتر به چگونگی و اوصاف حالات پوچی گری هدايت باز مي گردد؛ و به اصطلاح هيچ پاسخی بر اين اقتباس رسوا شده ندارد! اگر چه اين مطلب را به ظاهر در پاسخ به« ناگفته هايی از صادق هدايت(بخش هفتم» نوشته ايد. اما باز تاکيد ميکنم نوشتهء شما هيچ دفاع و پاسخی برای اين اقتباس رسوا شده ندارد. در پناه خدا باشی...

خدايا فقط تو را دارم

بنا بر خواستهء شما؛ لينکتان را گذاشتم؛ البته در اين نوشتهء شما اثری از لينک خودم نديدم...موفق باشی

لیلا

مرسی که تو روزای سختم بهم دلداری دادی

a3moon

سلام..... ممنون که از وبلاگ و سايت من ديدن کرديد..اين نوشته را خواستم بخونيد....گلدون سالم شايد خيلی با ارزش باشه ولی وقتی بشکنه ارزششم با شکستنش از بين ميره ... هر چيز سالم هم با اين که شايد خيلی ارزش داشته باشه ولی با شکستنش ديگه ارزش چندانی نداره ... تنها چيزی که بعد از شکستن هم هنوز ارزش داره دلِ ، مثل گلی که بعد از شکستن شاخش هنوز هم ارزش داره و قشنگه ..امیدوارم همیشه موفق باشی.

navid

آقا من شما رو لينکيدم!! چون دوست ندارم وبلاگ به اين عالييييييييی رو از ياد ببرم!... من زياد با هدايت آشنا نيستم.. تو يه برهه ای آثار آل احمد رو می خوندم.. ولی تا به حال از هدايت جيزي نحوندم. يعنی اصلن کتاب خون نيستم!!

خدايا فقط تو را دارم

سلام و البته عدم آگاهی و پايين بودن سطح اطلاعات شما در اين مورد مشکل خود شماست! لطفا به جای خنده هايی از اين دست که اغلب در برابر احکام روشن و ثابت شده از سوی افراد فاقد مدرک سر ميزند سعی کنيد به سطح آگاهی خود در اين زمينه بيفزاييد! با ندانستن شما! با نشناختن سعيد دستغيبی! نه او جاگاهش را نزد اديبان از دست ميدهد و نه چنين مدرک واضحی از بين ميرود! اميدوارم کسی که پيشنهاد بحثی را ميدهد يا اطلاعات خود را به روز کند و يا با جملاتی نظير خصومت و ... از حقيقت نگريزد! در هر صورت حال که در مقابل چنين مدرک روشن و واضحی مدرکی نداريد و دم از نداستن و نشناختن زديد؛ اصراری هم بر آموزش اينها به شما ندارم...! همه را که نميتوان آگاه کرد..! آنها که بايد آگاه شوند شدند...! « در خانه اگر کس است يک حرف بس است»...

ranginkamon

من از هدايت هيچی نميدونم...... و نميتونم چيزی بگم.....