شبهای روشن

وقتی شنيدم ((فرزاد موتمن))ميخواهد از اين شاهکار ((داستايوسکی)) اقتباسی ايرانی بسازد حسابی جا خوردم.چه موتمن پيش از اين تنها ((هفت پرده)) را ساخته بود و مجالی هم برای نمايشش پيدا نکرده بود.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

وقتی که شبهای روشن اکران شد نيز، رغبتی برای ديدنش نداشتم.به تمام نقدهای مثبتی هم که برايش نوشته بودند،به ديده ی ترديد می نگريستم.کتاب داستايوسکی را خوانده بودم و فکر می کردم درست مثل فيلمهای اقتباسی ديگر،اين يکی هم به پای کتاب نمی رسد.

تا اينکه فرصتی دست داد و بر روی صفحه ی کوچک،شاهکار موتمن را ديدم و افسوس خوردم که چرا فرصت ديدن فيلم، بر روی ان پرده ی جادويی را از دست دادم.اعتراف می کنم که ((شبهای روشن)) اولين فيلمی بود که همپای کتاب از ان لذت بردم و شايد بيشتر.

مهدی احمدی عالی بود و هانيه توسلی انگار که خود ((ناستنکا))ست که از شاهکار داستايوسکی بيرون امده است و به ان جان بخشيده است.و چه ديالوگهايی داشت اين شبهای روشن موتمن.ديالوگهايی ناب که از قلم پويايی ((سعيد عقيقی)) تراوش می کند.

و ممنونم از الناز عزيز که زحمت پياده کردن ديالوگهای فيلم بر روی کاغذ را کشيد و انها را برای من نيز فرستاد.

طلايی ترين سکانس فيلم برای من،صحنه ای است که از عشق هميشگی من ((نصرت رحمانی)) و کتابش صحبت می شود:

- اولين كتاب شعر رو كه خوندي يادته؟

- آره، هنوز مدرسه ابتدايي مي‌رفتم كه يواشكي رفتم سر وقت كتاب‌هاي پدرم.

- اسمش چي‌ بود؟

- ميعاد در لجن.

- چه اسم عجيبي!

- شعرهاش هم همين‌طور عجيب بود. بعدا كه دوباره خوندمش خيلي به نظرم عجيب نيومد ولي اسم فوق‌العاده‌اي داره.

پروانه ی مسين

ائينه وار،برپا نشسته بود،در پهنه ی لجن

و هر دو روی ان

خط بود

خطی بسوی پوچ،خطی به مرز هيچ

از هم گريختيم

بر خط سرنوشت

خونابه ريختيم

 

/ 21 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مژگان

منم به سفارش يه نفر رفتم واين فيلمو ديدم به نظر منم محشر بود اونجا که دونفری منتظر می موندن .يا اونجا که پسره منتظر اومدن دختره تو رستوران بود!!

افسانه

فرهاد جان سلام اول اینکه مرسی که سرزدی... و گفته بودی عشقی وجود نداره.کاملا حرفتو قبول دارم ولی از هزاران نفر شاید یک نفر باشه که معنای واقعی عشق درک کنه و ظاهری بهش نگاه نکنه ...ولی من تا به حال چنین شخصی رو ندیدم!!..........همسخن بسيار ديدم همره همدل کجاست؟...عالم از ديوانه پر شد مردم عاقل کجاست؟..........در دل شب راه را گم کرده ام ساحل کجاست؟..........درد خود با هر که گفتم چاره را آسان گرفت...گرکه سهلت مينمايد کار ما مشکل کجاست؟...

negar

سلام فرهاد جان بازم مثل هميشه جالب و زيبا منم عاشق کارای داستايوسکی هستم هميشه موفق ببينمت

elnaz

ا...اين شعره...خودم رو کشتم نتونستم بنويسم :دی...خواهش می‌کنم...راستش من هم نتونستم توی سينما ببينم...بدشانسيه ديگه...!! ولی این از معدود فیلمهایی که خیلی دوست دارم!

ainaz

منم ديدم...قشنگ بود...البته زياد با کارگردان و بازيگراش آشنا نبودم ولی در کل فيلم دلنشينی بود...

sahar

سلام چرا وبلاگ من باز نميشه ؟؟

آسمان

من دوبار اين فيلم رو ديدم.خيلی دوسش داشتم.دلم ميخواد ده بار ديگه هم ببينمش.يکی از زيباترين فيلمهای زندگيم بود با اون ديالوگهای محشرش.اگر عاشق نيستی شبهای روشن را نبين.

ریما

سلام فرهاد عزيز، من هم متاسفم که شبهای روشن را موقع اکرانش و بر روی پرده سينما نديدی و آن حس ناب را که بسياری از ما تجربه کرديم را همان موقع تجربه نکردی. اما اگر به ديالوگها علاقمندي فيلمنامه شبهای روشن توسط نشر قطره چاپ شده و می شه از سايت ايران بين پيداش کرد. موفق باشی.

aida kocholo

aaaaaaaaaaaaaaaaaaa hanoz cheze rosafe nadade