پايان

علی جان سلام.........

از اينکه عدم اگاهی و پائين بودن سطح اطلاعات مرا به من ياداوری کردی،صميمانه از شما تشکر می کنم.ولی دوست عزيز،نيازی به اين ياداوری نبود.من خودم بهتر از هر کس ميدانم که چقدر نااگاه و کم اطلاع هستم و هيچوقت هم ادعای عقل کل بودن نداشته ام،هيچوقت.

خوشحالم که شما دارای اطلاعات وسيعی در زمینه های مختلف هستيد و دائما هم مشغول به روز کردن اطلاعاتتان هستيد بطوريکه حتی نام عنايت الله دستغيبی را هم به روز کرده و به سعيد دستغيبی تغيير داده ايد.البته نمی دانم،شايد ايشان دارای دو اسم هستند و شايد اين هم از کم اطلاعی و نااگاهی من است.

علی جان!خوشحالم که انهايی که بايد اگاه شوند،اگاه شدند.خيلی خوشحالم.چون اگاهی حق همه است.چون دانستن حق مردم است.خوشحالم که تو خودت را در اين راه موفق احساس ميکنی.خوشحالم که احساس ميکنی مدارک کاملا معتبری برای اثبات حرفهايت ارائه کرده ای.

علی جان!ما ديگر بحثی با هم نداريم.از اول هم وارد شدن در اين بحث بيهوده بود.مشخص بود که هيچ نتيجه ای نخواهد داشت.ولی يک سوال ذهن مرا همچنان به خود مشغول داشته است.من چطور می توانستم ثابت کنم که بوف کور را هدايت نوشته است؟شايد بايد به گورستان پرلاشز می رفتم و هدايت را نبش قبر می کردم و سپس روحی در کالبدش می دميدم و صدايش را برايت ضبط می کردم و حقيقت را از زبان خودش برايت نقل می کردم.هر چند که اگر اين کار را هم ميکردم باز هم شما روی حرف خود می ايستادی و ذره ای عقب نشينی نمی کردی.

دوست عزيز!بحث ما در همين جا به پايان می رسد.چرا که نه هدايت به دفاعيات من و امثال من نياز دارد و نه با صحبتهای شما و امثال شما خراب می شود.هدايت در حافظه ی تاريخی ملت ما ریشه دوانيده است.او محبوب عده ای است و منفور عده ای ديگر.و البته که بيشتر منفور است تا محبوب و تلاش شما برای افزودن بر اين منفوريت قابل تحسين است.

در جايی که خود هدايت پشت سر خودش حرف زده است ديگر چه اشکالی دارد که انسانهای ديگر پشت سرش حرف بزنند:

شرح حال هدايت از زبان خودش

من همان قدر از شرح حال خودم رم می کنم که در مقابل تبليغات امريکايی مابانه.ايا دانستن تاريخ تولدم به درد چه کسی می خورد؟اگر برای استخراج زايچه ام است،اين مطلب فقط بايد طرف توجه خودم باشد .گرچه از شما چه پنهان،بارها از منجمين مشورت کرده ام اما پيش بينی ان ها هيچوقت حقيقت نداشته.اگر برای علاقه خوانندگانست بايد اول مراجعه به اراء عمومی انها کرد چون اگر خودم پيش دستی بکنم مثل اين است که برای جزئيات احمقانه زندگيم قدر و قيمتی قائل شده باشم،به علاوه خيلی از جزئيات است که هميشه انسان سعی می کند از دريچه چشم ديگران خودش را قضاوت کند و از اين جهت مراجعه به عقيده خود انها مناسب تر خواهد بود.مثلا اندازه اندامم را خياطی که برايم لباس دوخته بهتر ميداند و پينه دوز سر گذر هم بهتر ميداند که کفش من از کدام طرف سائيده ميشود.اين توضيحات هميشه مرا به ياد بازار چارپايان می اندازد که يابوی پيری را در معرض فروش می گذارند و برای جلب مشتری به صدای بلند جزئياتی از سن و خصايل و عيوبش نقل می کنند.

از اين گذشته،شرح حال من هيچ نکته ی برجسته ای ندارد.نه پيش امد قابل توجهی در ان رخ داده،نه عنوانی داشته ام،نه دیپلم مهمی در دست دارم،نه در مدرسه شاگرد درخشانی بوده ام بلکه برعکس هميشه با عدم موفقيت روبه رو شده ام.

در اداراتی که کار کرده ام هميشه عضو مبهم و گمنامی بوده ام و روسايم از من دل خونی داشته اند،بطوريکه هر وقت استعفا داده ام با شادی هذيان اوری پذيرفنه شده است.

روی هم رفته،موجود وازده ی بی مصرف،قضاوت محيط درباره ی من می باشد و شايد هم حقيقت در همين باشد.

/ 19 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهار

با اينکه هنوز هم از هدايت خوشم نمياد اما بايد بهت تبريک بگم که به اين زيبايی و با اين مطق جالب،پاسخ اين دوست عزيز رو دادی.اميدوارم هميشه در برابر انتقادهای ديگران،همين اندازه متانت و صبر داشته باشی....شاد و بهاری باشی دوست خوبم

s....h

موفق باشی(به منم سر بزن)

مهراد

اونايی که عاشق هدايت هستن خوب ميشنا سنش ! امّا اونيي که اظهار نفرت ميکنن فقط از اسمش چيزايی شنيدن همين! خيليم سادست که بتونی متوجّه بشی چون اين رو من خيلی تجربه کردم خيلی راحت ميتونی با شنيدن نظرش راجع به صادق هدايت بفهمی که ازش چيزی ميدونه يا نه! و کلام آخر آقا فرهاد (راستش اولين بر که اينجا ميام ولی سفارشی سر زدم!)خلاصه بايد ببخشيد که جسارت ميکنم امّا کاش منم شخصيت تورو داشتم! چون کسی که مجزوب هدايت شده حتماً داره يه هدايت ديگه داره به دنيا ميآد! و هر کسی حتی نمی تونه جملات هدايت رو بره ذهن خودش ترجمه کنه چه برسه به اينکه... موفّق باشی يا علی

farzaneh

سلام ...خوبی ..بابا شرمنده کردی ..از بابت لينک ...منم حتما تو قالب جديدم لينکت می کنم...پايدار باشی

mahdi

فرهاد جان خواسته يا نا خواسته اشاره به مهمترين اصل خلقت کرده ای يعنی دو بعدی بودن پديده ها و ديدگاههای انسان که باعث آن می شوند . يعنی طيف خوب تا بد و ذهن انسان که در اين طيف شناور است گاهی خوب ميبيند وگاهی بد و همين شناور بودن ذهن است که به ما می گويد مطلق نبين و مطلق نظر نده که فقط مطلق اوست . من علی را نمی شناسم و نظرش را هم نمی دانم هر چه هست همه ما بايد بدانيم که فقط يک نظر داريم مثل بقيه که يک نظر دارند و همه ما حق داريم که يک نظر داشته باشيم .

مینا

فرهاد عزيزسلام.اميدوارم که خوب باشی؟عيدت مبارک.به من هم سر بزن.به روزم.التماس دعا

Nooshin

سلام فرهاد جان می بخشيد که چند وقتی بود که سر نمی زدم اين کنکور لعنتی نمی زاره آزاد رو دادم ولی سراسری هنوز مونده اين جمعه همه چيز تموم می شه فعلا موفق باشی

فهیمه

سلام فرهادخان.چرا ديگه بلاگ فوتبالی نداری؟بعدشم درسته بوف کور ماله هدايته/منکهخيلی دنبالش گشتم اما نيست .بعد از اين که يه قسمتی شو توی وبلاگت خوندم خيلی خوشم اومد خواستم سنت شکنی کنم و توی تابستون کتاب بخونم که پيداش نکردم. موفق باشی