داريوش مهرجويی:مردی برای تمام فصول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

باز هم فيلمی از ((داريوش مهرجويی)) جايزه اول جشنواره فيلم فجر را بدست اورد.

مهرجويی بزرگترين کارگردان سينمای ايران است و بدون شک تمامی اثارش برجسته ترين فيلمها از اب درامدند.در قبل از انقلاب و در اوج  حضور فيلمهای مبتذل و سطحی او فيلمهای گاو،اقای هالو،پستچی و دايره مينا را ساخت که همگی از فيلمهای خاص و روشنفکرانه ی ان زمان محسوب ميشدند.از اين جمع فيلم گاو را ديده ام و فيلمنامه های اقای هالو و پستچی را خوانده ام و افسوس که دايره مينا را فقط از عکس ها و داستانش می شناسم. 

اولين فيلمی که من در سينما ديدم اجاره نشين های مهرجويی بود.در ان زمان ۵،۴ سال بيشتر نداشتم و اصولا خاطرات گذشته در ذهنم نمی ماند ولی ان روز را خوب بخاطر دارم که چقدر خنديدم و خنديديم.

نميدانم از کدام فيلم او بگويم.از هامون که در ان خسرو شکيبايی را متولد کرد و مسير بازيگريش را تغيير داد بگويم يا سارا که نيکی کريمی را از يک عروسک به يک بازيگر مبدل ساخت.چه خوشبخت بوده اند بازيگرانی که اين سعادت را داشته اند در فيلمهای او بازی کنند.ليلا حاتمی(ليلا)،علی مصفا(پری و ليلا)،بيتا فرهی(هامون و بانو)،گل شيفته فراهانی(درخت گلابی) و........همگی مديون داريوش مهرجويی هستند.او حتی از بازيگر متوسطی مثل نگار فروزنده هم در دختر دايی گم شده و ميکس عالی ترين بازی ممکن را گرفته است.

سالهاست که به سينمای مهرجويی عشق می ورزم.او تنها کارگردان سينمای ايران است که در ژانرهای مختلف فيلم ساخته است و هميشه هم موفق و سر بلند بوده است.

ان شب وقتی او را هنگام دريافت جايزه ديدم احساس کردم پير تر از قبل شده است اما اميدوارم سينمای او هميشه جوان بماند و او با ساخت فيلمهای بزرگش کارنامه ی درخشانش را درخشانتر از قبل کند.

اميدوارم تمام بازيگران خوب سينمای ايران روزی در فيلمهای او بازی کنند.اميدوارم هديه ی سينمای ايران اين سعادت را داشته باشد که در يکی از فيلمهای استاد حتی حضوری کوتاه داشته باشد.ميدانم که يکی از بزرگترين ارزوهای هديه تهرانی حضور در فيلمی از مهرجويی است.

شنيده ام که ميهمان مامان بزودی اکران ميشود.برای ديدنش مدتهاست که لحظه شماری می کنم.